MyEtherWallet безопасный кошелёк - Page 69 - Кошельки - CryptoTalk.Org Jump to content
Podluznyi

MyEtherWallet безопасный кошелёк

Recommended Posts

MyEtherWallet хорошо продуманная и внедрена система, то есть кошелек
придерется не к чему, хотя некоторые тут и пытаются

10 minutes ago, Archert said:

MyEtherWallet один из первейших кошельков, которым я пользовался для хранения эфира и скажу, что он очень хорош.

Для многих он стал первым, и лучшим в своём роде, тоже с ним начал работать и сейчас продолжаю, аналогов легче, удобней я ещё не видел, действительно отличный.

Читал отзывы об этом кошельке и достаточно большое количество - положительные, а отрицательные - необоснованные. Сейчас пользуюсь TRUST, но думаю перейти на этот кошелёк. 

10 hours ago, airdropas said:

читаю я посты и удевляюсь
некоторые "писатели" полностью оговариваются, другие еще и комментируют эти тупые поты, смешно посто
а сам MEW - один среди лучших

да я точно  так  же считаю  что  не каждый  пользовался  этим  кошельком кто пишет  о нем , однако  действительно для  меня  есть только   2 кошелька  для эфира  метамаск  и  MEW .

BetFury                                                   

🐥Twitter | 📩Telegram | 🎲 You play - We pay 🎲 | YouTube 🍿| Reddit  🕹

Free BTC 1 800 Satoshi every day                                                 

Самый надежный из всех кошельков, и это все прекрасно знают.

Вопрос в другом, почему многие пишут такие противоречивые сообщения?

13 hours ago, seregei.semenv said:

у меня  в самом начале  пользования  были проблемы  в  MEW  я  зарегался по мнемонической  фразе  или  как то так  называется   и каждый  раз когда я   заходил  кошек  менялся )

Сейчас метамаск сделали свое приложение,конечно приложение слабенькое,недоработанное,по сравнению с тем же MEW,но это бета версия,поэтому будем ждать нормальную 

Кошельком можно спокойно пользоваться для хранения эфира на долго срок, и не переживать за безопасность. Также приятно что внутри можно купить эфир 

Хороший и простой кошелек. Достаточно знать основные правила безопасности (VPN, например), тогда его защита будет действенна.

3 hours ago, Dima1868 said:

Сейчас метамаск сделали свое приложение,конечно приложение слабенькое,недоработанное,по сравнению с тем же MEW,но это бета версия,поэтому будем ждать нормальную 

Ну в скором времени думаю приложения хорошо оптимизируют и исправлять ошибки .

11 hours ago, Starlord1989 said:

Читал отзывы об этом кошельке и достаточно большое количество - положительные, а отрицательные - необоснованные. Сейчас пользуюсь TRUST, но думаю перейти на этот кошелёк. 

Траст на голову выше этого кошелька, поэтому не вижу даже смысла пользоваться mew. А на отзывы особо не ориентируйтесь. Если есть негативные - то это как раз те, кто скорее всего по своей вине потерял в кошельке крипту.

17 hours ago, igorekreka said:

Сложноват немного как по мне, я когда его регистровал то сам не смог зарегаться только посмотрев видео в ютюбе. А так кошеле самый лучшый для дропов и баунти.

Согласен регистрация здесь не обычная не такая как в блокчейн кошельках, но на то есть причины я считаю это один из самых надёжных кошельков которые поддерживаю ерс.

10 minutes ago, sherifart said:

Согласен регистрация здесь не обычная не такая как в блокчейн кошельках, но на то есть причины я считаю это один из самых надёжных кошельков которые поддерживаю ерс.

Я бы не сказал, что она сложная. Через файл вообще регистрация занимает не больше 1 минуты. А если регистрировать через телефон, то потом входишь в кошелек в течение 5 секунд. Очень удобно. Еще бы тач айди добавили в айфон и приложение было бы топ.

Самый первый и самый стабильный кошелек в использовании,многие аирдропы получала,радует что его практически невозможно взломать

3 hours ago, sherifart said:

нет   регистрация тут  самая  обычная ,  просто   вы можете  выбрать   удобный    для себя   способ   регистрации    правда для  меня самый  удобный  способ   это   ключ  с паролем .

BetFury                                                   

🐥Twitter | 📩Telegram | 🎲 You play - We pay 🎲 | YouTube 🍿| Reddit  🕹

Free BTC 1 800 Satoshi every day                                                 

Я мев начал пользоваться одним из первых кошельков, всё же достойный по грамотности защиты, так и по функционалу вполне адекватен.

8 hours ago, pumpk1n said:

Хороший и простой кошелек. Достаточно знать основные правила безопасности (VPN, например), тогда его защита будет действенна.

не понял   немного впн  как   связан   с колшельком на котором  будут  ваши  монетки ?  можете   объяснить ))я то  знаю  что  впн  не нужен  в принципе  когда пользуешься   впном  , но мне интересно  что вы  скажите)

Ну то, что данный кошелек довольно безопасный, то это правда, а так же радует то, что он создан для токенов ETH и поддерживает все токены

Сколько уже пользуюсь этим кошельком вообще придирок нету, есть 3 способа как зайти в аккаунт что радует своей безопасностью , главное не потерять ключ который вам дают.

MyEtherWallet на сегодняшний день является своего рода «дедушкой» , потому что появились более безопасные и удобные кошельки для экосистемы эфириума. Я предпочитаю Metamask.

помню как только начинал познавать крипту,зарегистрировал себе мев по рекомендации знакомых,тогда мало что понимал в нём,и со старым интерфейсом мне было достаточно сложно по началу с ним разобраться,а сейчас это мой один из самых любимых кошельков

21 hours ago, airdropas said:

MyEtherWallet хорошо продуманная и внедрена система, то есть кошелек
придерется не к чему, хотя некоторые тут и пытаются

вы правы,но лишь люди пытаются выделить свои минусы,но по факту кошелёк их не имеет,такое бывает ведь для каждого свой идеальный кошелёк

Мне нравится этот кошелек своей простотой и доступностью, которая сочетается со стопроцентной безопасностью, приятный интерфейс, в общем, все, что нужно.

На сколько я знаю хороший кошелёк , высокие отзывы , так же слышал что и безопасность на высоте

MyEtherWallet уже давно доказал своим пользователям созданую безопасность кошелька
она на высоком уровне
и это знают все

Самый удобный способ входа это через секретный ключ, и удобно, однако его по сути нужно где то хранить на носителе, чтобы всегда с собой, но не в облаке, а то опасно

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Topics

• да пеер конечно удобный кошелек для хранения фиата но не для крипты.обменик их меня тоже не впечатлил.в общем кошельку еще есть над чем работать.сам я держу в нем только фиат а так же зарабатываю на его партнерке.
    • You Can USe Blockchain Wallet for ETH Its The best but ther is also Myetherwallete.com it is great wallet too and can receive many currency on it
    • Да ее можно бесплатно получать в довольно «больших» количествах, например биржа Atomars раздает постоянно. Проблема только в том, что эта монета почти ничего не стоит.
    • Я совсем про другое отвечал. Человек не в курсе, что процесс уже идёт вовсю. А по поводу цифрового юаня и вообще политики Китая по этому вопросу я уже неоднократно высказывался негативно
    • Монеты, в плане лучше, чем биткоин? Конечно с биткоином посоревноваться в стоимости могут многие монеты, но немногие могут посоревноваться с ним в остальных аспектах, так как у битка очень большой объём монет, также невероятно большой оборот, которым не обладают другие монеты.
    • Криптовалюты очень волатильные. Конечно и на традиционном рынке есть несколько активов с примерно такой же волатильностью.
    • Интересно, какое колличество пользователей на обоих форумах? И на сколько больше появилось на Криптотолке во время раздачи ДЛРС? Хотелось бы увидеть числа для сравнения
    • I want to clarify a few things right away. I once posted a tweet in which the mere mention of bitcoin maximalism caused a lot of emotions in people. In this article, I will explain how I came to bitcoin maximalism and what it means to me personally. But first, a few warnings: This is my personal story. I do not evaluate your point of view, do not say what is right and what is not, and I am not going to talk about any particular cryptocurrency. People understand bitcoin maximalism in different ways. For me, its essence is that Bitcoin is money. This statement is the opposite of the idea that the Bitcoin blockchain should only perform the functions of the blockchain, that is, handle all decentralized calculations. I do not agree with some ideas of maximalism, and this is normal. The cryptosphere sometimes gets too ideological (especially on Twitter), but you don't have to completely agree or disagree with anyone. If you don't doubt everything you are told, then you may not be thinking critically enough. I believe that some bitcoin maximalists are too radical and thus alienate others. But it's not for me to tell them how to behave. Now let's continue. I don't remember the exact date, but I started getting interested in cryptocurrency around the middle of 2017, just a few months before The bitcoin Cash fork. I remember talking to friends about the impact of the fork on the world of cryptocurrencies. I've heard of Bitcoin before, but only as " money on the Internet." I wasn't really interested in it, so I don't even remember the first time I heard about it. I won't lie. Like many young people in search of easy money, I began to take an interest in this field, primarily to earn money. But I was attracted not only by fast earnings. I was intrigued by something, but I didn't realize it until a long time later. It was this intrigue that drove me deeper and deeper down the rabbit hole. At the time, bitcoin had been in a bull rally for a year and a half, with its price rising from $200 to over $1,000. I had absolutely no knowledge of Economics, Finance, or investment. I also had the lion's share of ignorance and over-optimism, and I believed in really stupid things. I had no idea how the market worked, and I thought I would make five times the profit indefinitely. My mania lasted six months, and nothing could change my mood. In General, I am a curious person, so I tried to go as deep as possible into the topic: I read articles, listened to podcasts and watched videos on YouTube. But it is almost impossible to find rationality in an irrational market. Everyone around me was making money quickly and simply, so it was easy to fall into the trap — the syndrome of lost profits took hold of me. I felt like an idiot when friends and colleagues at work received an incredible return on investment in an incomprehensible ICO, but I did not. I was annoyed by how difficult it was to find reliable and reliable information about the crypto industry. So I created a website where I collected the best resources on various topics. That's when I started to doubt Bitcoin. I have already studied its scalability problems enough, but I didn't get caught in the network of the Bitcoin Cash ideology — "big blocks are better". However, I understood that Bitcoin has problems. It seemed that new protocols with faster transactions, lower fees, and infinite scalability were about to start appearing. When the bitcoin blockchain started delaying processing for several hours due to a queue of transactions, and fees exceeded $40, such alternatives began to make sense. I agreed that Bitcoin could become an analog of MySpace in the cryptosphere, that it would inevitably be replaced by a new, more technically advanced alternative. I lost faith in Bitcoin and was ready to sell all my savings. A few months later, I decided to conduct a more in-depth analysis of Bitcoin for publication on my website. I wanted to create a selection of the best honest and non-biased reports about cryptocurrencies so that people can make their own decisions. But even six months later, I haven't seen the end of Bitcoin's rabbit hole. I have a new idea. This did not happen immediately, but the seed was sown then. The more I studied, the more evidence I found for my idea that Bitcoin is the only cryptocurrency that makes sense. Why Bitcoin I believe that several factors play a key role. 1. Monetary policy Bitcoin is the best money invented by mankind. I will write more about this in another article, because this idea is not disclosed in a nutshell. For now, suffice it to say that the two most important aspects of bitcoin's monetary policy are a fixed schedule for creating new bitcoins and a clearly limited number of all bitcoins. This means that in a few years, bitcoin will become the most scarce product that a human has ever produced. Therefore, bitcoin is the best way to store funds for a long time. Opponents of bitcoin say that this cryptocurrency is not suitable for payments. This is true now. Bitcoin is slower than some other cryptocurrencies. It's not as easy to use as PayPal and a credit card. But no one needs it now. The payment function will appear in due course. Some believe that first you need to create a super-fast and easy-to-use currency, and then it will gain mass popularity. But this is a mistake. To use something as money, it must be reliably scarce, have value. Users need to be sure that this money will have value in the future. Gradually, the payment function will become more popular than the accumulation function. But value always has the highest priority. This scheme works with all new money, and this is how Bitcoin develops. 2. Decentralization + motivation Today, Bitcoin is the most decentralized cryptocurrency in terms of nodes and miners. True decentralization motivates all participants in the system to be honest. The checks and balances between the three groups of participants — miners, developers, and users — can be compared to the relationship described in the US Constitution between the legislative, Executive, and judicial branches of government. They have other functions, but the main role for us is played by the principle of separation of forces. No group can gain power over the other two. The Constitution is enforced by law, and the Bitcoin Protocol is enforced by motivation. Compare the motivation in the Bitcoin network with the motivation in the networks of most altcoins and ICOS, where there is almost no decentralization and Protocol security. Their success depends on a group of individuals. In such an environment, motivation does not have a clear distribution in the system (according to game theory), and the main participants can simply run away with all the money, which is constantly happening with many projects. 3. Security The hashrate of bitcoin is greater than the hashrate of all other cryptocurrencies combined. Therefore, Bitcoin is the most reliable digital system in existence. A hacker who manages to crack the Bitcoin Protocol will receive billions of dollars. But due to the large hashrate of Bitcoin, hacking is almost impossible. Bitcoin became the first cryptocurrency in the world. It had an initial advantage in terms of hashrate. In addition, Bitcoin uses the pow — proof-of-work consensus, which means that miners have to spend real resources-electricity — to ensure the security of the network. Bitcoin is the most secure system possible. 4. Network effects  I wrote earlier that I once thought Bitcoin was the equivalent of MySpace in the cryptosphere, that it would be overthrown by some Facebook. This theory was wrong for two reasons: MySpace lost out to Facebook mainly because it was bought by News Corp, which failed to manage the social network. The failure of MySpace is also linked to the child safety scandal in late 2006. It was he who raised Facebook's rating, not technical failures. Bitcoin and social networks depend on digital effects. Each new user increases the usefulness of the network for the rest of its participants through a positive feedback cycle. However, some of the network effects of Bitcoin are different. During the competition, social networks offered almost the same functionality. Therefore, users chose the social network where their friends were sitting. They did not choose any features, so the cost of switching to another social network was low. When MySpace started having problems, users could easily switch to Facebook without losing anything. The more people left, the easier it was for the rest of us to move on. Bitcoin has other network effects. Bitcoin has the same network effects as social networks — the more buyers and sellers there are in the system, the easier it is for users to buy and sell. But with Bitcoin, there are other network effects. Miners spend millions of dollars on hardware designed specifically for Bitcoin. Therefore, they are extremely interested in staying online and recouping the cost of equipment. The more miners there are in the network, the higher its protection. And the higher the security, the more people want to use the network, which creates another feedback loop. In addition, it is not easy to make changes to the open source Protocol. Therefore, by choosing one Protocol, users reject all the others. Anyone can copy the Bitcoin code and try to make their own system, but so far no such project has been successful (for example, Bitcoin Cash, SV, Gold, etc.) and most likely will not succeed. There are only two ways to change Bitcoin: offer a code update and reach a consensus, or start development from scratch. If you start all over again, the system will lose all accumulated network effects. To attract users, a new competitor must have significant advantages over Bitcoin. Bitcoin has too many advantages, and switching to another network requires too much effort to compare Bitcoin with MySpace. Bitcoin will live. The variety of the bitcoin maximalist Bitcoin maximalists consider themselves to be people of very different views. For the first time, Ethereum Creator Vitalik Buterin spoke about bitcoin maximalism. He referred to those who were only interested in Bitcoin. Since then, this term has been used in both positive and negative meanings, and maximalists adjust it to their interests. Some maximalists behave simply absurdly, while others believe that maximalism means abandoning the practicality of all other cryptocurrencies, but many people react to bitcoin maximalism in a rather primitive way. Both sides of the debate are showing their worst sides. Just a few hours after I posted a tweet about how I believe Bitcoin is the only decent cryptocurrency, I was accused of being brainwashed, narrow-minded, in an echo chamber, in a cult, a victim of propaganda and radicalization. I write about this not to complain, but to emphasize how much emotion this topic causes. It seems that many cryptocurrency investors react negatively to bitcoin maximalism, because they have incurred huge non-refundable costs (in the form of money and effort spent), so it is easier for them to turn away from such thoughts. I am sure that many maximalists do the same: they leave projects with potential due to cognitive distortions associated with betting on Bitcoin. At all times, it is difficult for a person to think clearly, rationally and shrewdly. The situation gets worse when large amounts of money are at stake. Self-confidence allows a person to expect serious achievements, so we try to hold on to our beliefs even more strongly and tell ourselves that we have all the answers. But this approach creates a minimum of inconvenience. People prefer a sense of security to uncertainty and doubt. The simplest thing is not to challenge yourself. The feeling of being right is incredibly pleasant, because a person considers himself the smartest and does not need to prove something to others. I constantly struggle with this feeling. However, I believe that many bitcoin maximalists came to their conclusions despite the tendency to hold on to their beliefs more strongly. To fully understand Bitcoin (if at all possible), you need to do serious work, study a large number of different disciplines, from Economics and Finance, computer science and cryptography to world history and sociology. There is an incredible amount of information to digest. I know from my own experience that a single picture begins to form very slowly. But if you can absorb this amount of information, you will probably collect it from different sources, and will study different points of view. This approach helps you form your own view of things, and not just eat with a spoon of one or two biased youtubers. I don't think that all maximalists are exceptionally rational, omniscient, and can see the future. But I am sure that through a sincere desire to find unbiased sources of information and a desire to get to the root of all problems, a person is likely to come to the conclusion that Bitcoin, or almost only Bitcoin, is the only worthwhile cryptocurrency. Here's what I think about bitcoin maximalism. I don't believe that all other cryptocurrencies will disappear. There may be more than one winner. There are different types of cryptocurrencies in the Pareto distribution. Bitcoin can take 80%, and other currencies, such as Litecoin, Monero, etc. — the remaining 20%. I doubt that even non-monetary cryptocurrencies will exist for a long time. Blockchains need a token to motivate users to protect the network and reach a consensus. A token, whether it is Ethereum, IOTA, EOS, or other non-monetary cryptocurrency, needs a good monetary policy. If a token has an unfixed issue schedule or its creators can influence its monetary policy, then its ecosystem is unreliable. Of course, this is just a reflection on the topic, and I'm still racking my head over this question. Only time will tell how things really are. One thing is clear: we are living in one of the most serious shifts in history. Events in the next 10-20 years may affect hundreds of years in the future. To prepare for such a journey, you need to arm yourself with as much knowledge and wisdom as possible.
    • красиво сказано) конечно ни один нормальный не будет выкидывать бабки на ветер, но тут нужно учитывать то, что крипта - в принципе фортуна-лотерея, и не такие монеты терпели крах, и нехило так в них вкладывались инвесторы. Риск есть всегда в этой индустрии. А ввести новую систему оплат по моему мнению они хотели для снижения затрат на форум и ввели новый токен по той же причине, вот только люди начали убегать летом, пришлось кидать заманухи по поводу рекламодателей (в которых я если честно, сомневаюсь, особенно в том, что очередь стоять из них будет на покупку монеты, уж слишком локальная и не самая большая биржа йо, да и специфика криптофорума весьма ограничивает круг потенциальных рекламодателей) и возвращать оплату сатохамии, но однозначно своей цели они добились, затраты снизились примерно на 30%, но качество начало страдать, особенно в свете аидропа и толковые люди которые пока остаются на форуме ждут торгов талка, и если эти тоги не оправдают надежд, то что нужно будет сделать, чтоб их вернуть? Поэтому мои мысли не столь оптимистичны как ваши, хоть и хочется верить в лучшее)
  • Create New...