Coinbase application for crypto wallet - Page 6 - Mobile Apps - CryptoTalk.Org Jump to content
Emon khan528

Coinbase application for crypto wallet

Recommended Posts

17 minutes ago, ProjectJourneyman said:

The Coinbase app (blue logo with a C) is for the exchange service.  You will never get a seed phrase from it because you don't own the keys -- they do.  Coinbase holds your money and you use the app to request them to move it or transact it.

So this means that the wallet is custodial? If we can't get the keys it is just a centralized wallet. I've never used this wallet but I think we need clarity. There are too many people claiming this wallet to be non-custodial.

• +5 1

signature.png.b6237073b3fce6a030cb1a03993916df.png

On 7/10/2020 at 9:46 PM, wafibout said:

Coinbase makes it easy to buy and sell digital currencies and is among the reliable applications I use in this field

Coinbase is reliable but not a noncustodial wallet, the wallet is third party wallet that provide you no private key, I will say the wallet is not really my type of wallet, but individual have their choice to take. Though, it is safe till now. 

• +1 1

On 7/15/2020 at 12:05 AM, BTC Future said:

So this means that the wallet is custodial? If we can't get the keys it is just a centralized wallet. I've never used this wallet but I think we need clarity. There are too many people claiming this wallet to be non-custodial.

No, that's the opposite of what I said.  The wallet (Coinbase Wallet) is non-custodial.  The main Coinbase app (for use with the service) is custodial.

Everyone gets confused because the "Coinbase" name is on both apps.  Plus the crypto community in general is loose about what it calls a wallet.  In my opinion if you don't have the keys it's simply not a wallet at all.  The main Coinbase app is NOT a wallet -- it just lets you access your account with the Coinbase service.

The coinbase app with the recent thing i noticed has seed phrase, but I looked all over the app but I did not see any private and key not to take of private keys. I think the wallet app still have no private keys. I guess I am right?

• +1 1

On 7/15/2020 at 8:05 AM, BTC Future said:

So this means that the wallet is custodial?

The app has seed phrase, but I was not able to see its private key, the seed phrase is not BIP39 which means it has not seed phrase and it has no private key. You can not control your funds yourself because you have no private keys. 

• +4 1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Topics

• Нужно было в марте его покупать. Уже бы х2 было. А ведь тогда кто говорил, что он 3300 ждет, вроде бы хамаха, с тех пор его прогнозы больше не смотрю.  Если сейчас покупать, то это уже на сколько долго вы готовы будете ждать свой профит. Еще и зек стоит рассмотреть вместе с лайтом. 
    • For my own is yobit because I believe and trust the yobit I didn't think that they have any safe place like the yobit that was my think .
    • Доверять или нет - это мое дело, карму свою не считаю испорченной, я никого не призывал вкладывать деньги, многие мои подписчики смогли заработать деньги при помощи моих видео, что часто пишут в комментариях или в личку в мои соц сети, а что касается кликбейта, то иногда использую этот эффективный прием, как и большинство блогеров, если кому не нравится, то это его личные проблемы......
    • You can cover your loss if the price goes higher and amount of investment. Many people watches videos of earning $10000 in a day in different social platform. Yes, they are real they earn $10000 in a day because their investment is more than $100k even if the coin price rises by $0.5 you can easily earn your all the loss. So, all you have to do is take risk and even if you lose, move ahead.
    • А смысл от всех этих анонсов? Сделают просто на торгах бешенную цену в, например, 800 сатох, так все тут же побегут на форум, чтобы в день делать по 200к сатох))) Курс плавно спадет, а у форума будет больше активных юзеров, почему бы и нет🤗
    • Вот и не говорите! Пауза была просто огромная, может за рынком наблюдали и подбирали момент, когда биток во флэте будет. Я сам избавился от этих монет, жаль конечно, что не вышел из дайса до объявления системы, но чё теперь то жалеть. И не разделяю так же оптимизма тех, кто думает, что условия изменят, битком они платить не будут, а значит хрень эта затея....
    • Наверное это не совсем правильно как я думаю. Я всё что зарабатываю на крипто валюте вкладываю в надёжные инвест проекты. Хоть там и дают не большие проценты но хоть так чем вообще никак. Постепенно набирается вполне солидная прибыль которую я потом и меняю на фиат.
    • о нет,ну хлам же.Верили в нее домохозяйки и любители шиткоинов.Я не знаю ни одного криптана кто бы туда залез,все только отговаривали.Итог очевиден.нытье про курс и че так мало.
    • да есть по немногу откапываем. Посмотрите мой постинг, там увидите и скрин сегодняшней выплаты и условия по вознаграждениям. Тут не хочу оставлять линки чтоб не попасть на варнинг...
    • 100% анонимности в интернете есть, но 90% Есть. Только более менее опытные хакеры знают, как максимально защищаться от того, чтобы вас не вычеслили. А так обычному человеку подойдёт браузер ТОР и прокси, если вы ничего не крадёте или не нарушаете закон, то этой защиты будет вполне достаточно. Главное скрыть отпечаток браузера, это сделать достаточно сложно, но если скроете, то шанс быть анонимным увеличивается в разы. 
  • Create New...